„Šetnja po slikovnici“

Autor: Licia Grohovac, 18. 9. 2023.

„Šetnja po slikovnici“ nastavak je projekta „Ma ča je lip ov naš kraj“ koji već niz godina provode  učenici i nastavnici  OŠ Kraljevica.

Realizirali smo našu prvu šetnju. Petnaest učenika sa nastavnicima sastalo se u Dvorcu Nova Kraljevica, u našem Frankopanu. Profesor Dragan Malnar je s grupom učenika ispričao povijest dvorca.

Grupa učiteljice Bojane Kružić povela nas je dalje prema Carovu. Doznali smo pojedinosti o uvali, vidjeli tuneru i Gajetansku grotu.

Nastavnica Sanda Đanović nas je sa svojim učenicima upoznala s detaljima Fortice i bolnice. Pričali smo i o brodogradilištu nekada i sada. Saznali smo da je najveći procvat brodogradilišta bio od 1971. do 1989. samim tim to je i razdoblje u kojem je „cvjetala“ i Kraljevica. Šetnju smo nastavili rivom.

O hotelu Almis pričale su učenice vođene knjižničarkom Vanjom Kukuljan.

Do dvorca Zrinskih, najprije u  crkvu Svetog Nikole poveo nas je vjeroučitelj Ivica Ljubas i grupa njegovih učenika. Velečasni Marko otkrio nam je detalje vezane uz povijest crkve. Bilo nam je jako zanimljivo slušati velečasnog ali morali smo dalje u gradsku upravu.

Pridružio nam se i ravnatelj, profesor Davor Juriša. U gradskoj upravi su nas dočekali gradonačelnik grada Kraljevice Dalibor Čandrlić i njegovi djelatnici. U gradskoj vijećnici osjećali smo se jako ugodno slušajući i  razgovarajući o radu gradske uprave i funkcioniranju jedinica lokalne samouprave. Vrijeme nam je brzo prošlo i morali smo dalje u Narodnu knjižnicu i čitaonicu.

Kao i mnogi mještani tako i mi uvijek rado dolazimo u ovaj prostor. Gospođa Milanka Gudac rado nam se pridružuje u projektima, pa je i ovaj put s grupom učenika pripremila niz zanimljivosti o radu „Čitaonice“. Povela nas je zatim i do novo otvorenog Trga Zrinski gdje nas je dodatno educirala o istom. Na ovoj destinaciji kao i na prethodnima vremena nam je nedostajalo.

Morali smo dalje, na rivu gdje su nas čekali članovi obitelji Straka sa svojim plovilom kojim su nas prevezli do Dolnje rive na  Oštru. Oduševljeni vožnjom brodom i vizurom Kraljevice s mora krenuli smo u šetnju Oštrom. Zaustavili smo se pokraj Lanterne. O tom opjevanom spomeniku i zanimljivostima vezanim za more, rt  i kupalište izvjestili su nas geografi pod vodstvom profesora Kristijana Zeca. Nastavili smo šetnju Oštrom a zatim se vratili i ukrcali na brodić kojim smo se vratili na Kraljevičku rivu.

Članice zbora naše škole koji vodi nastavnica Ilena Lučić Špelić uveličale su šetnju pjesmama koje smo svi  s njima zapjevali.

„Šetnja po slikovnici“ tu se završila. Puni pozitivnih utisaka, oduševljeni naučenim i doživljenim učenici su teško mogli izdvojiti što ih se najviše dojmilo:

- dvogrb Zrinskih i Frankopana

• Gajetanska grota
  • namjena bolnice
  • posjet crkvi i govor velečasnog
  • u poglavarstvu grada i druženje s gradonačelnikom
  • u čitaonici i novom Trgu Zrinskih
  • vožnja brodom
  • šetnja Oštrom

U nadi da ćemo ostvariti još poneku šetnju Kraljevicom mi učenici i naši nastavnici zahvalili smo svima koji su nas ugostili na predivno provedenom danu u „Šetnji po slkovnici“.

Mara Velepič, 6.b