Dani kruha i Dan zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: Licia Grohovac, 30. 10. 2020.

Obilježavanje Dana kruha u našoj školi održalo se od 19. do 23. listopada 2020.

U suradnji sa socijalnom samoposlugom „ Kruh sv. Elizabete“ iz Rijeke, učenici su od 12. do 16. listopada, prikupljali hranu po principu jedan učenik – jedan proizvod. Učenici su marljivo i radosno prikupili zavidnu količinu hrane koja će dobro doći onima kojima je potrebna.

Ove godine zbog epidemioloških razloga obilježavanje  je proteklo na nešto drugačiji način nego prijašnjih godina.  Učenici su u dogovoru sa svojim razrenikom/com obilježiti Dane kruha  na Satu razrednika. Isto tako na satovima Likovne kulture i Hrvatskog jezika učenici su bili kreativni u likovnom i pismenom izražavanju na temu Dana kruha.

Kako je bilo možete pogledati na sljedećim fotografijama:

Tročlana komisija najbolje likovne i literarne radove je odbarala, a učenici su dobile zaslužene nagrade.

Ovo su nagrađeni radovi:

Gea Močilac, 1.b Mia Mandekić, 4.a Mihaela Tomić, 8.b

Hvala ti Bože na kruhu i plodovima zemlje

Hvala ti Bože na ukusnim jelima,

pala mi je na pamet prekrasna tema.

Kukuruz, rajčica, salata, kupus,

sve mi to daje fin ukus, a najfinija mi je Tvoja riba.

Od žita smo kruh načinili

da bi siti i radosni živjeli.

Svaki dan jedem kruh,

od njegove težine dobit ću bruh.

Hvala ti na plodovima zemlje!

Gabriela Ručević,  5.b

Zahvala zemlji na plodovima zemlje

Bez tebe i tvojih plodova

Teško bismo okusili nešto fino.

Bez tebe, bez sunaca i bez grožđa,

ne bismo mogli napraviti vino.

Jabuke, šljive, kruške, banane,

stavljam na popis najdraže hrane.

Jako je zdrava zelena salata,

tako kaže moj dobri tata.

Rajčica, celer, brokula i cikla

stane u košaru moga bicikla.

Draga zemljo puno ti hvala

što si nam ove divne plodove dala!

Korina Montanari Knez,   3.b

Dani kruha

Marko je dobar, ali razigran dječak. Došao je u školu i šokirala ga je obavijest učiteljice.Ona ga je izvjestila da za sutra mora donijeti krušni prozvod povodom Dana kruha.Marka je to jako ražalostilo jer je znao da njegovi roditelji rade i neće mu ništa ispeći.

Došao je kući gdje je već bila starija sestra Sandra. On ju je zamolio da mu pomogne ispeći jedan krušni proizvod. Odbila ga je. Marko više nije znao koga pitati pa je otišao do svoje mlađe sestre Nore koja se igrala. Nora mu je odlučila pomoći. Dogovorili su se da će raditi čokoladne maffine, ali to se nije dobro završilo. Nora je umjesto mlijeka stavila jogurt, a umjesto šećera  sol, a tek koji su nered napravili u kući. Kad su maffini bili gotovi svi ukućani su ih probali. Bili su užasni. Spas u svemu ovome bio je dolazak bake Sofije koja je riješila problem. Ona je odlučila napraviti domaćicu. Kada je završila jedan dio je lijepo zapakirala, a drugi dio podjelila ukućanima.

Drugi dan Marko je zadovoljno krenuo u školu. Na ulazu u školu dva su mu se dječaka rugala da je postao domaćica, ali on ih je sa smiješkom zaobišao. Djeca su sve kolače pojela sa guštom.

Magdalena Biondić, 6.a

Hvala svima na trudu, nagrađenim učenicima čestitamo, sa željom i nadom da iduće godine Dane kruha obilježimo okupljeni oko blagdanskog stola bez potrebe za “razmakom”.                                                                                                                                        Ivica Ljubas