Naši „Talijani“ na izletu u Italiji

Autor: Licia Grohovac, 17. 5. 2017.

Prošli petak, 12. svibnja, mala ali vesela grupa učenika završnih razreda OŠ Kraljevica konačno je dočekala i dan polaska za Trst. Jedanaest djevojaka i dva mladića ukrcali su se u autobus i zaputili se po ostatak izletnika u Bakar gdje je već prije 8 sati ujutro spremno čekala policijska patrola s tri službenika. Njihov je zadatak bio pomno pregledati uvjete putovanja i utvrditi zadovoljavaju li njihove kriterije. Budući da su naši organizatori opremili autobus svim potrebnim priborom, a za volan postavili simpatičnog vozača, morali su odstupiti i dopustiti da vedra družina krene put Italije.

Već oko 10 sati učenici su se našli u redu pred impresivnim dvorcem Miramare  izgrađenim u 19. stoljeću za austrijskog nadvojvodu Maksimilijana i njegovu suprugu Charlotte od Belgije.

Smješten na obali Tršćanskog zaljeva i okružen prekrasnim perivojem, pružio je učenicima šetnju kroz zelenilo u trajanju od sat vremena pa ako tome dodamo razgledavanje unutrašnjosti vile, bilo je potrebno više od dva sata da se prvi zadatak savlada.

Nakon toga uslijedio je zasluženi odmor, ručak i šoping u Torri D'Europa gdje su Bakrani napravili prve korake u direktnoj komunikaciji na talijanskom jeziku, ali iako ne bez muke, ipak junački i bez suza J

Poslijepodnevni program predviđao je obilazak gradskog centra i važnijih tršćanskih lokaliteta. Na opće zadovoljstvo vremenska prognoza još jednom je promašila te se umjesto najavljenog pljuska cijelo vrijeme zadržalo sunce i uljepšalo izlet.

Susretljivi vozač koji je strpljivo ispunjavao sve zahtjeve kao i vodič puta vesela Daniela zaista su svoj posao odradili vrhunski pa su i oni doprinijeli dobrom raspoloženju grupe.

U centru grada moglo se razgledati od Piazza della Repubblica, Piazza Unita' d'Italia, preko Piazza della Borsa i Teatro Romano, do Canal Grande i Ponte Rosso, nekadašnjeg glavnog šoping pointa za kupce s istoka.

Ipak, najuzbudljiviji od svih događaja bilo je završno kupovanje sladoleda pri čemu su neki od „Talijana“ škole Kraljevica briljirali te se sam poslužitelj zauzeo da im se iz konverzacije upišu najviše ocjene.

Ovaj cjelodnevni izlet završio je u večernjim satima nakon što su iscrpljena, ali zadovoljna djeca popadala po sjedištima autobusa i otputovala kući.

Pored vođe puta profesorice talijanskog jezika Ljiljane Došen, u pratnji učenika 7. i 8. razreda škole Kraljevica bili su i profesori Licia Ljubisavljević i Dejan Tijan.

piše: Ljiljana Došen