PROJEKT „SPORTSKI PRAZNICI“

Autor: Davor Juriša, 13. 6. 2022.

Nositelj projekta „Sportski praznici“ je Hrvatski školski sportski savez u suradnji sa županijskim školskim sportskim savezima te uz potporu Ministarstva turizma i sporta.

Projekt se provodi u vremenskom periodu od 4 tjedna i to za školsku godini 2021./2022. od 27. lipnja do 22. srpnja 2022. godine. Jedan tjedan predstavlja jednu grupu učenika, a programske aktivnosti za jednu grupu provode se kroz pet dana, od ponedjeljka do petka, u trajanju od 4 školska sata dnevno, odnosno 20 školskih sati tjedno po jednoj grupi učenika. Jednu grupu može upisati maksimalno 40-ero učenika (uz 2 voditelja kineziologa – učitelja tjelesne i zdravstvene kulture). Vrijeme za provedbu aktivnosti je od 08:00 do 11:00 sati.

Ciljana skupina projekta su učenici od 1. do 8. razreda osnovnih škola.

GRUPA 1

27. lipnja – 01. srpnja

1.a,1.b, 3.a i 3.b razredni odjeli matične škole Kraljevica

GRUPA 2

4. – 8. srpnja

2.a i 2.b te 4.b razredni odjeli matične škole Kraljevica

GRUPA 3

11. – 15. srpnja

4.a te 6. i 7. razredi matične škole Kraljevica

GRUPA 4

18. – 22. srpnja

Učenici područnih škola Šmrika i Križišće te

8. razredi matične škole Kraljevica

Preporuka je da se odabranim motoričkim sadržajima stavi naglasak na razvoj koordinacije. Neki od motoričkih sadržaja koji se preporučuju su:

• biotička i kineziološki prilagođena biotička motorička znanja
  • kineziološki prilagođeni elementi atletike i gimnastike
  • razne štafete i poligoni
  • učenje osnovnih elemenata sportskih igara (nogomet, rukomet, košarka, odbojka…)
  • učenje osnovnih elementa ostalih sportova poput sportova s reketom, plesova itd. (ovisno o raspoloživim rekvizitima)
  • sadržaji kojima se razvija snalaženje u prostoru (orijentacijsko trčanje, potraga za blagom itd.)

Svim prijavljenim učenicima svakog dana je osiguran „lunch paket“ koji sadrži sendvič, prirodni sok i svježe voće (osigurava organizator, a za djecu je sve besplatno). Također, svi učenici dobivaju majicu s logotipom projekta i diplomu za sudjelovanje.

Svakako je potrebno ponijeti sa sobom bočicu vode kako bi djeca mogla piti za vrijeme provođenja programa.

Za sudjelovanje u projektu je potrebna iskaznica odnosno e-Iskaznica Hrvatskog školskog sportskog saveza. Okupljanje sudionika po rasporedu iz tablice svaki predviđeni dan za pojedinu skupinu će biti u 8,00 sati na školskom igralištu Osnovne škole Kraljevica, a aktivnosti se provode na igralištu dvorani i okolici škole.

Aktivnosti se provode u dvije odvojene grupe po uzrastu učenika, a provode ih dva voditelja u istom terminu. Voditelji su mag. cin. Domagoj Jembrih i profesor Davor Juriša.