ZAVRŠNI IZLET U ISTRU

Autor: Licia Grohovac, 5. 6. 2022.

Učenici 1. a, 2. b, 3. a, 3. b razreda, kao i učenici Područne škole Šmrika otputovali su dana 31. svibnja 2022. na cjelodnevni izlet u Istru.

Posjetili smo Svetvinčenat u kojem se nalazi kaštel Morosini Grimani iz 16. stoljeća, a jedan je od najsačuvanijih mletačkih kaštela u Istri.

U multimedijalnom centru smještenom u palači Kaštela, osjećali smo se kao da putujemo kroz vrijeme. Učenici su  sudjelovali u raznim sadržajima vezanim za prošlost ovog kraja. Kovali su mačeve, trkali se konjima u lovu na prstenac, branili Kaštel od napada Uskoka.

Provirili smo i u zatvor u kuli i pogledali srednjovjekovne oklope. Upoznali smo i običaje  kako su se odijevali vitezovi, a imali smo priliku držati u rukama i pravi mač.

Nakon srednjovjekovne avanture uputili smo se u posjet OPG „ Pekica“, na kojem su nas srdačno dočekali domaćini.

Oni vode šarmantno obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo koje je okruženo aromatičnom biljkom lavandom koja stvara čarobne prizore i mirise. Bajkovitu sliku polja lavande dodatno upotpunjuje prekrasan kažun, jedan od simbola Istre. Imanje je prepuno prekrasnih, urednih polja nasada lavande koji za vrijeme svog cvata nadaleko šire zavodljivi miris te opuštajuće biljke. Prošetali smo poljima lavande, brali trešnje i na kraju pokazali umijeće punjenja i ukrašavanja vrećica lavandom.

Tijekom dana poslužilo nas je prekrasno vrijeme pa nam je dan protekao veselo i razigrano.

Kristina Podnar