Posjet osmih razreda Vukovaru

Autor: Licia Grohovac, 4. 5. 2022.

Učenici 8. razreda 25. i 26. travnja imali su terensku nastavu u Vukovaru koja ima je došla kao zamjena za ekskurziju.

U Vukovar se trebalo krenulo rano, već u 5:30, međutim, zbog problema s autobusom krenulo se oko 6 ujutro. U 12:00 stigli su u Vukovar i otišli na ručak u restoran Istra, a potom su obilazili MCDR Vukovar te poslušali predavanja o Domovinskom ratu. Nakon predavanja su se prijavili u hostel i imali slobodno vrijeme od 16:00 do 19:00. Tijekom slobodnog vremena posjetili su simbol Vukovara – Vodotoranj odakle se pružao veličanstven pogled. Neki su bili hrabri, neki malo manje, a neki su u potpunosti odustali od penjanja dizalom nakon što su vidjeli da je prva skupina učenika na trenutak zapele na pola puta prema vrhu. Dio se zaputio  stubama, što je isto bio jedan poseban doživljaj. Nakon sladoleda i kavice u centru grada bilo je vrijeme za povratak prema hostelu. Večer je završila druženjem s učenicima drugih škola unutar kompleksa te kratkim tulumarenjem po sobama.

Drugi dan je bilo rano dizanje jer je već u 7:50 trebalo izaći iz hostela kako bi se odjavili. Nakon toga otišli su na doručak i zaputili u Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Vukovarsku bolnicu gdje su gledali film o bolnici tijekom rata, zatim su posjetili Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata te Ovčaru, gdje su imali predavanje o svemu što se tamo dogodilo. Posjetili su i mjesto masovne grobnice, crkvu sv. Filipa i Jakova u kojoj su slušali svećenika i gledali prikaz razorenog Vukovara tijekom rata i današnjeg obnovljenog. Nakon toga otišli su na ručak pa se zaputili ka Gradskom muzeju Vukovar unutar dvorca Eltz. Prije nego su stigli tamo, u busu je skoro došlo do UFC borbe, no na sreću sve se mirno završilo. U muzeju su imali priliku slušati Mateja Sovića i njegovu sjajnu izvedbu na klaviru. Zadnja destinacija bila je Muzej vučedolske kulture, a potom su se umorni i zadovoljni uputili nazad  prema Kraljevici.

PIŠE: Dominik Čarija, 8. b