Mjesec hrvatske knjige

Autor: Licia Grohovac, 15. 11. 2017.

Svake školske godine u razdoblju od 15.listopada. do 15.studenoga. obilježavamo Mjesec hrvatske knjige (MHK). U razredima i školskoj knjižnici raznim prigodnim aktivnostima slavimo priče i knjige. Čitamo, pišemo, raspravljamo, crtamo, istražujemo…a što je najvažnije, uživamo!

Mjesec hrvatske knjige započeli smo izradom prigodnog plakata. Kao i ovogodišnja manifestacija, plakat je posvećen riznicama znanja, enciklopedijama. Tijekom izrade plakata naučili smo što su enciklopedije, kako se koriste i da su dio referentne zbirke knjiga. Također, naučili smo kako danas postoje i brojne enciklopedije na mreži, što znači da Wikipedija ipak nije jedini, a svakako ni najbolji izbor. Hrvatska online enciklopedija http://www.enciklopedija.hr/  najkvalitetniji je alat za pomoć pri pisanju domaćih zadaća i referata.

U Mjesecu hrvatske knjige obilježili smo i cjelodnevni dan čitanja, koji je ove godine bio 23.listopada. Kako i sam naziv govori, u našoj su se knjižnici taj dan čitale razne priče. Kada bismo se umorili od čitanja, riječi smo pretvarali u crteže i stvarali prave male slikovnice.

Krajem listopada otvorili smo i Čitalačku olimpijadu! Nema prikladnijeg početka natjecanja u čitanju od mjeseca posvećenog knjizi. U kreativnoj i poticajnoj okolini učenici drugih i trećih razreda pokazali su svoje čitalačke sposobnosti, a najbolji su, kao i na pravoj olimpijadi, nagrađeni zlatnim medaljama. Bilo je jako zabavno i uzbudljivo zbog čega svi s nestrpljenjem očekujemo studeni i druženje u školskoj knjižnici s novim čitalačkim zadatcima, igrama i medaljama.

Tijekom Mjeseca hrvatske knjige učenici su se upoznavali s knjigama referentne zbirke – enciklopedijama, rječnicima i pravopisima. Učili smo kada upotrebljavamo odrđenu „veliku, pametnu“ knjigu, kako ju koristimo, kako su pojmovi poredani… a u susret Svjetskog dana izumitelja, učenici područne škole Križišće, uz  pomoć školske knjižničarke, napravili su i malo istraživanje o najpoznatijim hrvatskim izumima, a sve to koristeći razne dječje enciklopedije. Bilo je zaista veselo i jako poučno.

Mjesec hrvatske knjige završava 15. studenoga, ali naša vesela druženje s knjigama i pričama se nastavljaju.

Iva Fabris Jokić, školska knjižničarka